Rugsėjo 23-oji Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. Lietuvoje iki Antrojo pasaulinio karo gyveno apie 250000 žydų, kurių 94 procentai buvo nužudyti nacių ir jų vietinių talkininkų. Lietuvoje yra daugiau nei 200 masinių žudynių vietų ir tiek pat senųjų žydų kapinių.
“Kiekvienas žmogus turi vardą, kuriuo šaukiamas atsiliepia. Tai vardas duotas likimo: tėvo ir motinos, gimtosios žemės ir kalbos. Valandos, kurią gimė.
Kiekvienas žmogus turi vardą, sukurtą žmonių ir laiko iš to, kaip jis šypsos ar vaikšto, iš jo darbų ir jo žodžių, jo meilės ir išdavysčių, iš mokėjimo būti draugę ir būti vienam.
Kiekvienas žmogus turi vardą , kuriuo kreipiasi pats į save.Šis vardas gimsta iš ilgesio ir svajonių, klaidų ir kalčių, skausmo, praregėjimo ir apakimo akimirkų, laimėjimų ir pralaimėjimų.
Kiekvienas žmogus turi vardą, kuris jį išskiria iš kitų”.
“Dorinio ugdymo chrestomatija“, Kaunas, "Šviesa", 1994
Kasmet Ramygalos seniūnijos kultūros centras pamini šią datą.Tik šiemet ji buvo minima vardijant konkrečias pavardes. Minėjimą pradėjo Ramygalos seniūnijos kultūros centro vaikų varinių pučiamųjų instrumentų orkestras (vad. Laimutis Raziūnas). Šiemet buvo prisiminti Ramygalos mieste gyvenę žydų tautybės žmonės. Jų atminimą įamžino Ramygalos gimnazijos mokiniai vadovaujami mokytojų Irenos Zubauskienės ir Almos Petrauskienės.
Ramygalos gimnazijos mokiniai įsijungė į akciją, kuri kvietė ant lauko akmenėlių įamžinti Lietuvoje gyvenusių žydų tautybės žmonių pavardes. Vartant senus Ramygalos mokyklos klasių žurnalus, kitus Ramygalos krašto istorijos muziejuje esančius dokumentus buvo sudarytas Ramygaloje gyvenusių žydų sąrašas. Skaitant šį sąrašą, palengva driekėsi akmenėlių eilutė, primindama žydų tautybės žmones, kurie kartu su lietuvaičiais mokėsi , dirbo, gyveno Ramygaloje. Jų atminimas buvo pagerbtas tylos minute. Dar ilgai degė žvakutės, praeiviai įdėmiai skaitė ant akmenėlių surašytas pavardes…Dabar juos pamatyti galima Ramygalos seniūnijos kultūros centro foje. Vėliau šie akmenys bus perkelti į Ramygalos žydų kapinaites.