Jau penkeri metai Naujamiestyje organizuojamas šiaudinių skulptūrų pleneras naujam gyvenimui prikelia šiaudą, sutelkia bendruomenę, išlaisvina kūrybines mintis, skatina dirbti su natūraliomis medžiagomis ir leidžia pajusti glaudų ryšį su gamta.
Kiekvienais metais skelbiama vis nauja plenero tema. Šių metų tema - „Mano žaliasis pasaulis“, taip buvo norima atkreipti dėmesį į krašto ekologiją.Tad neatsitiktinai šiaudinių skulptūrų parką papuošė duonkepė krosnis, malūnas, Pasaulio medis, langas į pasaulį, gandras gandralizdyje ir daugelis kitų įspūdingų kūrinių, kurių aukštis siekė 12 metrų.
Susirinkę į skulptūrų pristatymą kraštiečiai ir svečiai buvo vaišinami čia pat verdama koše, keptais obuoliais, namine duona, šmaikščiu renginį vedančių merginų žodžiu ir liaudiška muzika. Kūrėjai ir svečiai pasidžiaugė vieni kitų kūryba, pasidalino įspūdžiais.
Paskutinį spalio penktadienį visi skubėjo į įspūdingą Ugnies misteriją, kur susiliejo muzika, žodis, šokis, etiudai, lazerio šviesos. Renginio kulminacija- teatrališkas skulptūrų virtimas ugnimi, bylojantis trapumą ir laikinumą žemėje.
Spalio paskutinį penktadienį į Ramygalos seniūnijos kultūros centrą rinkosi gausus būrys svečių ne tik iš Ramygalos, bet ir viso Panevėžio rajono, nes čia vyko 12-asis modernaus šiuolaikinio meno festivalis „KETURIESE“. Festivalyje savo programas pristatė 11 kvartetų. Tai Vadoklių, Tiltagalių, Paįstrio, Ėriškių seniūnijų kultūros centrų kolektyvai, Panevėžio rajono Vaikų muzikos mokyklos akordeonistų kvartetas bei du kolektyvai iš Ramygalos miesto. Spektaklį „Suprask ir pajausk“ svečių teisėmis pristatė Kauno „Proceso“ teatras (režisierius Tomas Lagūnavičius). Netradiciškai festivalis baigėsi diskoteka jaunimui, kurią pradėjo Panevėžio „Žaliasis choras“. Nors „Keturiese“ užtruko šešias valandas, jis neprailgo. Įvairaus amžiaus publika buvos smagiai nusiteikusi, nes scenoje kvartetai pristatė labai įvairias programas.
Jau penktąjį rudenį Naujamiesčio prieigas papuošė šiaudinės skulptūros. Šių metų šiaudinio plenero tema buvo „Mano žalias pasaulis“. Plenere sudalyvavo 11 komandų . Tai per dvi savaites ir iškilo 11 didžiulių skulptūrų. Į atidarymo renginį susirinkę žiūrovai aikčiojo nuo skulptūrų grožio ir dydžio. Kaip sakė Naujamiesčio kultūros centro direktorė Vigyta Dumbrienė plenere dalyvavo daugybė žmonių ir kūrusių, ir padėjusių technine pagalba, ir virusių karštą viralą dalyviams.
Skulptūrų parko atidarymo metu virš ugnies burbuliavo nepaprasto skanumo košė, lauže skrudo bulvės. Gražiai pasipuošusios šeimininkės vaišino dalyvius obuoliais. Skambėjo lietuviška muzika. Šio renginio sumanytojai Naujamiesčio kultūros centro darbuotojai sakė, kad jų šūkis - už tikrąsias vertybes. Gera, kad dar yra žmonių saugančių tikrus dalykus.
Atvykite į Naujamiestį, skulptūros stovės dar iki spalio galo, o plenerą vainikuos Šokio, Muzikos, Žodžio ir Ugnies spektaklis.
Dvelkiant švelniam vėjui... vaiskų sekmadienio rytą, Ėriškių kultūros centro kiemelyje, vyko judrus sambrūzdis: žmonės plušėjo nuo pačio ryto, tvarkėsi, ruošėsi ir laukė... artėjančios šventės. Pirmą kartą į Ėriškius atkeliavo šventė „Amatų dienos“!
Lietuvių tauta yra sukaupusi nemažą patirtį drožybos, kalvystės, pynimo, verpimo, keramikos dirbiniuose, kurie reprezentuoja Lietuvą kaip gabių meistrų kraštą. Būtent šios krypties amatus – drožybos, kalvystės, pynimo, verpimo, keramikos – galėjo išvysti ėriškiečiai ir gyvenvietės svečiai. Savo dirbinius parodyti, amatų pademonstruoti bei kitus pamokyti į Ėriškius sugužėjo meistrai iš Velžio, Upytės, Ramygalos, Rokiškio rajono. Netrūko ir vietinių amatininkų, entuziastų. O kad svečiai ir meistrai nepailstų, juos linksmino nuotaikingas Ėriškių ansamblis „Extra CV“, vaikų šokių kolektyvai, Krekenavos mėgėjų teatras, be to, savo turtinga patirtimi dalinosi muzikos instrumentų specialistas ir skrabalų virtuozas –Kęstutis Veršelis. Šventės dalyviai neliko alkani – tuo pasirūpino ėriškietė Rita Kubilienė, paruošusi visiems sočios ir gardžios lietuviškos košės. Taigi, šventė įsibėgėjo...
Apibendrinant, galime drąsiai sakyti, kad Ėriškiuose ši šventė taps tradicija. Kodėl? Amatų paslaptys buvo perduodamos iš kartos į kartą. Amatus būtina visokeriopai skatinti ir puoselėti, kad ši tradicinė veikla darniai ir neskausmingai galėtų būti perteikta ateities kartoms, tam, kad pratęstų ir plėtotų būdingiausias vietos tradicijas. O tradicinius amatus galime ugdyti tik prigimtinėje erdvėje, tai yra ten, kur jie natūraliai atsirado ir vystėsi. Mes, ėriškiečiai, esame giliai įsitikinę, kad ši erdvė – Ėriškiai – bus plati dirva pasireikšti mūsų amatininkų išradingumui ir fantazijai.
Tarptautinė stovykla - pleneras „Jaunasis skulptorius“ vyko netradicinėje vietoje – Ramygaloje, šiemet tapusioje Lietuvos kultūros sostine. Plenere dalyvavo septyniolika trijų Baltijos šalių 12-19 metų jaunuoliai (Lietuvos, Latvijos, Estijos). Šio projekto įniciatorius, Naujamiesčio vidurinės mokyklos mokytojas Dalius Dirsė jaunimo stovyklą surengė jau tryliktą kartą. Latvijos grupės vadovės: Maija Pilaga ir Laura Kristovska, o Estijos grupės vadovas – Raiko Kaasik. Per savaitę jauniesiems skulptoriams iš ąžuolo buvo patikėta sukurti skulptūras, įkūnijančias Ramygalos istoriją tema „Istorijos paminklai“. Tikslas buvo pasiektas, ir Ramygalos parkas pasipuošė būreliu meno kūrinių. Tikėkimės skulptūros stovės ilgai, o miesto gyventojai bus patenkinti parko atsinaujinimu.
Projektas „Aušra“ vyks 2010-07-19 – 2010-07-25 (7 dienas) Ramygalos miestelyje. Veikla vyks buvusiame „Aušra“ kino teatre, kur 14-os jaunų žmonių dalyvių grupė susiburs į jau nebefunkcionuojantį kino teatrą neformaliai konceptualiai šiuolaikinei kūrybai, menų kombinavimui, bendravimui, žinių mainams, saviugdai bei savirealizacijai. Kartu diskutuodami ir dirbdami grupelėse, rinkdami mokomąją medžiagą bei ja dalindamiesi, mąstysime apie vietos istoriją, jos reikšmę, nūdienos meno, jo sklaidos, kultūros degradacijos problemas ir savo kūrybine veikla stengsimės jas spręsti. Šis projektas skatins jaunų žmonių toleranciją, pasitikėjimą savimi, kultūrinį socialinį aktyvumą ir, be abejo, kūrybiškumą.
Mums svarbus kiekvieno vietinio žmogaus stebėjimas ar dalyvavimas, nes šis edukacinis meninis projektas suburs skirtingo amžiaus miestelėnus į bendrą kultūrinę diskusiją.
Ramygalos kultūros centras skelbia projektą-konkursą šamotinei skulptūrai "Ramygalos istoriniai ženklai" sukurti. Projekto eskizus prašome siųsti adresu Vadoklių g. 14, Ramygala, Panevėžio r. Geriausio darbo autoriui bus sudaryta galimybė įgyvendinti savo idėją.
Eskizus siųsti iki 2010 metų birželio 10 d.
Skelbiamas foto konkursas „Gandro žvilgsnis“ (fotografams mėgėjams), skirtas baltajam gandrui – Ramygalos miesto herbo simboliui. Spalio mėnesį geriausi darbai bus eksponuojami Ramygalos galerijoje „Voras“, parduotuvių, įstaigų languose, suteikdami miestui ryškesnį įvaizdį. Paroda bus eksponuojama taip pat Naujamiestyje, Bistrampolyje, internetiniame puslapyje.
Gegužės 1 dieną Ramygalą užliejo muzikos garsai. Dainininko Andriaus Mamontovo kvietimu į Lietuvos miestų ir miestelių gatves pasipylė tūkstančiai muzikantų. Sudėtinga būtų tiksliai suskaičiuoti kiek muzikuojančių linksmino ramygaliečius. Į gatvę išėjo ir neužsiregistravusių muzikantų, o prie šokančių ir dainuojančių jungėsi kas tik norėjo. Ansamblių sudėtys keitėsi, muzikantai migravo iš vienos vietos į kitą. Krekenaviškių, ėriškiečių vadokliečių, panėvežiečių, tiltagiečių vilniečių ir aišku gausios ramygaliečių pajėgos drebino Ramygalą. Prie buvusio "Aušros '' kino teatro įsikūrusi "Senų pažįstamų'' grupė savo instrumentus mielai skolino kitiems dalyviams. Ačiū Jiems už pagalbą organizuojant šį renginį. Kaip visada skanią košę virė Lietuvos šaulių sąjungos Panevėžio apskrities 5-os šaulių rinktinės 11-oji kuopa. Jų išvirta košė ir arbata šildė žmonių pilvus, o šypsenos skatino dar smagiau traukti dainą.
Jau ketveri metai praskriejo, kuriuos skaičiuojame be aktoriaus, bardo, kūrėjo Sauliaus Mykolaičio. Vis dėlto jis gyvas jį mylėjusių atmintyje ir kalba dainomis, kurios atgimsta jau kitų atlikėjų lūpose. Saulius Mykolaitis mokėsi Ramygalos gimnazijoje. Jo atminimui balandžio 23-iosios vakarą vyko dainuojamosios poezijos festivalis, kuriame dalyvavo jaunieji gimnazijų ir vidurinių mokyklų atlikėjai iš Raseinių, Rokiškio, Radviliškio rajonų, Krekenavos, Vilniaus, Ramygalos.
Daugiausia simpatijų ir ovacijų sulaukė Vilniaus Gabijos gimnazijos "Dainos teatras", kuris ir parsivežė pagrindinį pereinamąjį prizą. Daugelį sužavėjo Vilniaus vidurinės mokyklos "Lietuvių namai" mokinė Ieva Kuliešaitė bei ramygalietė Jovaidė Jurėnaitė, atlikusi savo kūrybos dainas. Festivalyje svečio teisėmis dalyvajo ir Sauliaus Mykolaičio bendramokslis Dainius Žvirgždas.
Tikimės, jog šis gražus renginys taps tradicinis, vykstantis kas antrus metus ir sulaukiantis vis daugiau jaunųjų dainuojamosios poezijos atlikėjų iš visos Lietuvos.
Puslapis 1 iš 2