Ramygalos miesto – Garuckų kaimo bendruomenė už projektą "Pasidaryk ir žaisk" išrinkta nugalėtoju nominacijoje "Metų jaunimo iniciatyva" konkurse "LEADER apdovanojimai 2013"

Projekto esmė: kurti praktiškas ir kokybiškas laisvalaikio užimtumo veiklas bendruomenėje, kultūrinės veiklos pagerinimas, įtraukiant įvairias socialines grupes, mažinant socialinę atskirtį. Projekto metu buvo pravesti 4 edukaciniai renginiai – programos, kurių trukmė 48 valandos. Temų būta įvairių: žaidimų pedagogika, pritaikymas socialinėje veikloje; "Playbus" projekto idėja, senoviniai ir šiuolaikiniai stalo žaidimai, jų istorija ir kitos. Užsiėmimų vertintojais buvo visi dalyviai, veiklas vertinę pagal tris kriterijus: aktualumą, įdomumą ir norą dalyvauti konkrečiose kūrybinėse veiklose. Teorinių mokymų, edukacinių – kūrybinių užsiėmimų metu dalyviai klausė istorijos apie žaidimus, buvo mokomi žaisti senovinius stalo žaidimus. Prieš pradedant stalo žaidimų gamybą, pravestas saugaus darbo su įrankiais instruktažas. Vėliau dalyviai braižė žaidimų eskizus, drožė, degino stalo žaidimų lentas. Gamino stalo žaidimų figūrėles, lauko ir kt. žaidimus. Siuvo lininius maišelius žaidimų figūrėlėms. Išmėgino šiuolaikinius stalo žaidimus, senovinį lauko žaidimą "Viking kubb". Dalyvavo organizuotame turnyre, į(si)vertino seminarą, vedė diskusiją apie rezultatų sklaidą Ramygalos miesto šventės metu. Veiklų pabaigoje dalyviams buvo įteikti pažymėjimai. 

Projekto veiklos atskleidė kartų bendravimą. Per bendrus edukacinius, kultūrinius renginius ir veiklas 250 projekto dalyvių integravosi į bendruomenę, jautėsi lygiaverčiai, pripažinti ir svarbūs. Jie dalyvavo edukacinėse paskaitose apie senovinius ir šiuolaikinius stalo žaidimus, kūrybinėse dirbtuvėse ir kt. renginiuose. Jauniausias veiklų dalyvis 3 metų, vyriausias 71 metų. Edukacinių renginių metu buvo sudarytos sąlygos smagiai leisti laisvalaikį: išmokti, patreniruoti ir pademonstruoti savo loginio mąstymo, derybų, kūrybinius  ir kitokius įgūdžius. Mokantis, bendraujant, kuriant sukurti 53 žaidimai. Dar 18 šiuolaikinių stalo žaidimų padovanojo vyresniosios kartos bendruomenės nariai.

Projekto lėšų, t.y. 13 003,07 Lt įsisavinimas tapo svarbiu veiksniu ne tik įvairaus amžiaus žmonių grupėms, bet ir socialinę atskirtį patiriančiam jaunimui, iš atokesnių bendruomenės kaimų, keisti bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, siekiant bendro tikslo. Sukurtos veiklos padidino moterų, jaunimo ir žmonių su negalia aktyvią įtrauktį į socialinę ir ekonominę veiklą. Numatyti projekto metodai laisvalaikį praturtino pozityvia veikla, nes buvo suteikta galimybė įdomiai, naudingai bendradarbiauti, tariantis, planuojant, įgyvendinant vis naujas veiklas. Skatindami tarpusavio bendravimą, saviraišką, suvienijome įvairias socialines grupes, mažinome socialinę atskirtį. Šis projektas atrodo puiki terpė tai padaryti, nes į veiklas įsitraukė Ramygalos miesto – Garuckų kaimo, Aukštadvario, Daniūnų bendruomenių  dalyviai. Kiekvieno dalyvio tikslas - noras įgyvendinti savo idėjas, realizuoti save, išmėginti savo jėgas, priimti naujus iššūkius ir susipažinti su kitais nuostabiais žmonėmis.

20 proc. projekto vertės, bendruomenė prisidėjo vykdydama savanoriškus darbus. Savanoriai vedė neformalaus popamokinio laisvalaikio užimtumo būrelį. Jie rengė informaciją apie planuojamas ir vykdomas projekto veiklas: apipavidalino renginių foto nuotraukas, skaitmenino, kūrė video pranešimus. Nuotraukas rašė į diską ir talpino www.ramygala.lt projekto "Pasidaryk ir žaisk" lange. Ramygalos miesto šventės metu, savanoriai įrengė šešis žaidimų kiemelius – žaidimų stoteles, organizavo stalo žaidimų turnyrą. Vedė demonstracinį žaidimą - pramoginį renginį "Žaidimų kiemelis", kurio metu pristatė 4 sukurtus video pranešimus/filmukus. Būrelių metu pagamino rėmelius foto nuotraukoms, piešinams eksponuoti, nupynė dekoratyvią virvelę nuotraukoms sukabinti, ornamentais išdegino medinius segtukus – nuotraukų laikiklius, pagamino suvenyrinius magnetinius ženkliukus – 100 vnt. Kūrybinių dirbtuvių metu pristatė sukurtus medinius stalo žaidimus: "Virstantis bokštas" bei "Vieną kartą seniai seniai", "Pasivaikščiokime po Ramygalą",  pagamino edukacines dėliones (50 vnt.). Neformalaus popamokinio ugdymo ir laisvalaikio būrelio vedimo trukmė - 200 valandų. Popamokinio laisvalaikio užimtumo būrelyje dalyvavo 91 savanoris.

Keistis projekto pozityvia patirtimi, kokybišku užimtumo procesu, įvairių socialinių grupių bendradarbiavimo ir įtraukties rezultatais mus nuolat  kviečiasi kitos bendruomenės. Siekdami tęstinumo 2013 m. dalyvavome: 10-ąjame Panevėžio rajono bendruomenių sąskrydyje, konferencijoje "Miežiškiai laiko tėkmėje|, patirtimi dalijomės su suomių jaunimo delegacija, taip pat informuojame kitas suinteresuotas valdžios institucijas. Atsinaujino Ramygalos institucijų: seniūnijos, gimnazijos, bibliotekos, darželio lopšelio, kultūros centro bendradarbiavimas, kurie nori ne tik įgyti patirties, žinių, įgūdžių, bet ir išreiškė poreikį naudotis sukurtomis projekto priemonėmis. 

Savo idėjomis siekiame uždegti kaimyninių bendruomenių jaunimą, skatinti ne tik savo, bet ir jų aktyvų, įdomų ir kūrybišką laisvalaikio leidimo būdą, kas yra svarbu formuojant jauno žmogaus požiūrį į kokybiško laisvalaikio aplinką.

Šio projekto metodinę medžiagą bei priemones galime sėkmingai taikyti atviruose dienos centruose, pagyvenusių ir senų žmonių klubuose, invalidų draugijose ir kt. Projekto veiklų programa, esant poreikiui, gali būti mobili.

Edukacinės projekto veiklos buvo bendruomeniškumo motyvacija, kuri mums visiems suteikė tiek naudingų žinių, geriausių įspūdžių ir įgūdžių, linksmiausių pramogų, pažinčių bei pasitikėjimo savimi, reikalingų siekti užsibrėžtų tikslų. Tai - nuotykis, kuris pakeitė mūsų bendruomenės gyvenimą! Minėtos stalo žaidimų veiklos sudaro puikias sąlygas ne tik poilsiauti, bet ir tobulėti, plėsti savo akiratį vietos žmonėms bei rajono svečiams Panevėžio rajone.

Būk su mumis: