Štai ir prasidėjo ilgai laukto Ramygalos miesto - Garuckų kaimo bendruomenės projekto "Pasidaryk ir žaisk” veiklos. Projektas finansuojamas pagal "Panevėžio rajono vietos plėtros strategijos 2007-2013 m.“ 2.1 priemonę "Jaunimo, moterų, pagyvenusių ir žmonių su negalia įtrauktis į aktyvią vietos socialinę ir ekonominę veiklą“. Balandžio 6-7 d. dienomis, Ramygalos kultūros centre, nuo ryto lyg vakaro projekto dalyviai klausėsi teorinių paskaitų, žaidė, gamino ir kitaip smagiai leido laiką.

Balandžio 6-osios rytą projekto dalyviai atsargiai rinkosi į Ramygalos kultūros centro salę, tačiau čia tuoj pat pralaisvėjo pasitikti šiltų vadovų Juditos ir Mindaugo iš VšĮ "Vikingų kaimo“. Dalyvių susirinko net 27, labai įvairaus amžiaus: nuo 7 iki 45 m. Čia pat ant plataus stalo išrikiuotos senovinių stalo žaidimų lentos mąsino pačiupinėti ir paklausinėti, kaip ir kas čia. Tačiau programos vadovai prašė neskubėti, tikrai viską papasakos ir viską parodys, ir netgi tokius pačius pamokys pasidaryti.

Pabaigus registraciją, dalyviai buvo pakviesti "apšilti“: susipažinti, išsakyti savo lūkesčius, pažaisti, pašokti. Toliau sekė rimta paskaita apie tai, kaip ir kodėl Judita ir Mindaugas Korsakai pradėjo domėtis senoviniais stalo žaidimais, kokia jų istorija, kada žaidimų "gimtadienis“, kas ir kodėl juos žaidė, kaip šie žaidimai išliko iki šių dienų, nors kai kurių jų istorijos siekia iki 5500 metų. Kad ir kokia įdomi istorija buvo, vis tiek prailgo ¬– atėjo metas kavos-arbatos pertraukėlei. Pasistiprinę dalyviai buvo pakviesti prie magiško didžiojo stalo nukrauto paslaptingomis žaidimų lentomis. Kiekvienas siekė išbandyti visus žaidimus. Judita ir Mindaugas vos spėjo suktis prieidami ir paaiškindami kaip žaisti "Tvirtovę“, "Mankalą“, "Malūną", "Lapę ir žąsis", "Kvirkatą" ir kt. Perpratę žaidimų taisykles dalyviai ir vieni kitiems padėjo susiprasti, kur kokį vaikštuką perkelti, kuriame žaidime galima paeiti atgal, o kuriame – ne. Geriausiai sekėsi tiems, kurie turėjo patirties žaisdami šaškėmis, nes šie žaidimai kiek tai priminė jas.

Į dienos pabaigą dalyviai buvo paskirstyti komandomis. Kiekvienai komandai pasiūlyta pasirinkti, kokius du žaidimus ji gamins. Supažindinti su sekančio kūrybinio etapo taisyklėmis dalyviai pradėjo darbus: braižė, matavo, trynė lentose schemas, pradėjo lipdyti figūrėles-vaikštukus, studijavo taisykles ir planavo rytdienos darbus. Diena baigėsi. Dalyviai skubėjo į namus dalintis įspūdžiais ir "greičiau permiegoti, kad tik rytdiena greit ateitų“ ir vėl sėsti prie stalo žaidimų, dabar jau kūrybos.

Šventinio sekmadienio, Atvelykio, rytą kraštiečiai rinkosi antrai dienai. Ramygalos kultūros centro salę užleidę šventiniam renginiui, projekto dalyviai vos tilpo antrame aukšte mažuose kambarėliuose įrengtose dirbtuvėlėse. Viename kambarėlyje – "lipdymo salėje" – minkė, kočiojo ir kitaip kaip molį dorojo vieni dalyviai, kitame kambarėlyje – "stalių dirbtuvėse" – darbavosi daugiau vyriška kompanija, kuri drožinėjo, skaptavo, degino žaidimų lentas. Kruopščiai ir aktyviai dirbant laikas bėgo greitai. Kiek atsikvėpę po kavos-arbatos pertraukėlės, ir mažas, ir jaunas, ir brandus skubėjo pabaigti tai, ką pradėjo. Ant padėklų puikavosi įvairios molinės figūrėlės: žąsytės, kamuoliukai, žvaigždutės, skrituliukai, kauliukai, sėklytės, netgi ožkytės ir begemotas. Lentas gaminti sudėtingiau, jas dalyviai pabaigs kitą savaitgalį.

Dienos pabaigą vainikavo "Kvirtako“ turnyras. Prie žaidimų stalo vieni žaidėjai keitė kitus, pralaimėję užleido vietą laimėjusiems, kol liko stipriausieji. Pasidžiaugę prizais ir greitai pralėkusios dienos įspūdžiais, projekto dalyviai išsiskirstė trumpam, iki kito savaitgalio. Judita ir Mindaugas pažadėjo supažindinti su naujoviniais stalo žaidimais, lauko žaidimais, padėti užbaigti senovinių žaidimų gamybą. Iki kito savaitgalio!

Susidomėjusius projektu kviečiame sekti skelbimus ir jau gegužės mėnesio viduryje dalyvauti antrame projekto edukacinės programos sraute.

Aušra Volkovienė, Ramygalos miesto – Garuckų kaimo bendruomenės tarybos narė, projekto dalyvė.