Spalio 01 d. 18 val. šalies kultūros centai organizuoja pilietinę akcija „Tylusis koncertas“. Akcijos metu bus įspėjama, kad taip tylomis gali praeiti ir 2014 m. Lietuvos Dainų šventė.
Užsisuki darbų verpetuose ir nebeturi kada tyliai su savimi prisėsti ir pamastyti dėl ko visa tai, ar teisingai darai, ar taip gyveni ir kur rasti tas aiškias gyvenimo taisykles. Ir ar tavo darbas turi nors kruopelytę prasmės.
Birželio 17 dieną Lietuvos Respublikos seime vyko konferencija „Privačių investicijų į kultūrą skatinimas didinant verslininkų ir kultūros kūrėjų bendradarbiavimą“ . Į ją vyko ir keturi mūsų rajono atstovai, švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistai Remigijus Vilys, Lina Daubarienė ir dvi kultūros centrų direktorės. Iš anksto užsiregistravusi, vėliau ėmiau gailėtis, kad teks aukoti dieną, ypač kai laukia pati didžiausia Ramygalos šventė. Vis dėl to gal ne šiaip sau papuoli į tam tikras aplinkybes. Ta diena davė ne mažai peno apmastymams ir suteikė vilties. Labai daug skambių žodžių buvo pasakyta pranešimų metu - ”Kultūra yra verslo motina”, “Kultūra sugebėjimas išeiti už savo interesų ribų, egocentriškumo apribojimas”, “Kultūra harmonizavimo priemonė”, “Verslas investuodamas į kultūrą, investuoja į save”, netgi buvo siūlymas vietoj matematikos egzamino įvesti kultūros egzaminą. Ieškojimuose kas yra kultūra, ji buvo prilyginta civilizacijai. Gražūs žodžiai, juo labiau, kad išgirsti iš verslo pusės. Na, o Naisių bendruomenės pirmininkės ir mecenato Ramūno Karbausko pranešimai tiems žodžiams suteikė materialų pavidalą. Taip ir norėjosi pasakyti - kiekvienai apskričiai po Karbauską.
Deja, su rudeniniais krintančiais lapais nukrito ir ta mažutė viltis, kad kultūrai bus parodytas nors mažutis dėmesys. Nors visi šalies aukščiausi politikai ir valdžios atstovai tikina, kad kultūra yra prioritetinė šalies sritis, tačiau vis nesiryžta vykdyti savo įsipareigojimų ir pažadų bent iš dalies padidinti kultūros darbuotojų atlyginimus. Per 22 metus kultūros centrų darbuotojų vidutinis darbo užmokestis pakilo tik 3,5 procento, kai tuo tarpu švietimo sistemoje augimo pokytis sudaro net 90 procentų. Ar ne todėl tokie komentarai internete, kad tokie etatai kaip kultūros darbuotojų, bibliotekininkų ir muziejininkų turi išnykti, o dainų šventės yra seniausia atgyvena ir niekam nereikalinga, labai aiškiai rodo mūsų moralinį nuosmukį ir absoliutų nesuvokimą kas ta yra kultūra.
Ir nors jau paskaičiuota, kad kultūrinė bendruomenė sukuria iki 5 procentų BVP, tai neįtikina valdžios, kad ir šie žmonės nusipelnė šiek tiek padoresnio apmokėjimo.
O gal būt kultūros darbuotojai tik susireikšmina ir nori perdidelio dėmesio, gal visas problemas gali išspręsti jėgos struktūros. Gal visai ir nereikia muzikos, dailės, šokio, knygų, gal vis meno mėgėjų kolektyvai tik atgyvena, o vaikai ateinantys į kultūros centrą ar biblioteką turi puikią alternatyvą-televizorių ir kompiuterį? Gal ne tik kultūrinį, bet ir socialinį bei edukacinį darbą dirbantys žmonės yra tik kliūtis mūsų visuomenės gerovei?
Gal būt nyki, tyli, besižudanti ir be siekių tauta yra daug priimtinesnė, ją lengviau valdyti, lengviau nutautinti, lengviau sunaikinti. Gal kur nors yra toks slaptas planas?
Gal kas nors žinot atsakymą?