Vis ką padarė patys

Projekto „Ramygala – Lietuvos kultūros sostinė 2010“ iškilmingu uždarymu Panevėžio rajone oficialiai prasidėjo kalėdinis laikotarpis. Pagrindinė Panevėžio rajono eglė šiemet įžiebta su kultūros sostinės vardu atsisveikinančioje Ramygaloje.

„Ramygaliečiai – tokie žmonės, kurie viską padarė patys: pastatė bažnyčią, nuvertė tarybų valdžią ir paskelbė Ramygalą kultūros sostine“, – kultūros sostinės uždaryme šmaikštavo projekto vadovas, rajono savivaldybės kultūros specialistas Remigijus Vilys. Projektą įgyvendinant dirbę kultūros specialistai dabar jau gali atsikvėpti: sumanymus pavyko įgyvendinti taip, kaip norėta.

O rūpesčių dėl kultūros sostinės buvo užtektinai. Kol Kultūros ministerija apsisprendė konkursą vis dėlto skelbti, metai jau buvo gerokai įsibėgėję. Tad ir paraišką pateikę mūsų rajono kultūros žmonės nerimavo, ar pajėgs susitelkti ir įgyvendinti sumanymus. O dabar štai gali džiaugtis nustebinę ir kitus, ir patys save – garsas apie Ramygaloje ir visame rajone vykusius renginius pasklido ir už Lietuvos ribų.

Mažam miesteliui – naudingiau

Lietuvos kultūros sostinė šiemet rinkta jau trečią kartą. 2008-aisiais šiuo titulu puikavosi Zarasai, pernai – Plungė. Šiemet konkursui buvo pateiktos trys paraiškos iš Mažeikių, Anykščių ir Panevėžio rajono savivaldybių. Už Panevėžio rajono pateiktą idėją – Lietuvos kultūros sostinė Ramygala su vasaros rezidencija Bistrampolio dvare – komisija pasisakė vienbalsiai. Žinia, kad teks pateisinti Lietuvos kultūros sostinės vardą, Panevėžio rajoną pasiekė balandžio 13 dieną.

Savo idėjas pasiūlyti galėjo pasiūlyti kiekvienas iniciatyvos nestokojantis žmogus, tam Ramygalos galerijoje „Voras“ veikė naujų iniciatyvų laboratorija „Keisk“. Į Ramygalą viliojo muzikiniai projektai: dainuojamosios poezijos festivalis, skirtas aktoriaus Sauliaus Mykolaičio atminimui, konkurso „Sidabriniai balsai“ atrankinis turas, gatvės muzikos diena, „Aukso paukštės“ laureatų koncertai. Atskiras renginių ciklas buvo skirtas Ramygalos 640 metų jubiliejui. Daug smalsuolių sutraukė pirmą kartą Lietuvoje surengtas ožkų paradas. Miesto jubiliejui buvo skirti ir dailės plenerai, tarptautinė stovykla „Jaunasis skulptorius“, Panevėžio rajono vaikų muzikos mokyklos organizuojamo vaikų ir jaunimo festivalio „Skambėk, jaunyste“ simfoninio orkestro koncertas, fotomėgėjų konkursas „Gandro žvilgsnis“, skirtas baltajam gandrui -  Ramygalos miesto herbo simboliui, profesionalių fotomenininkų pleneras „Miesto spalvos – pavasaris, vasara, ruduo“, keramikos pleneras „Šilti delnai“ ir kiti renginiai. Per visus norėjusius priimti kaimus ir miestelius praūžė „Vario audra“. Nuo gegužės iki spalio savaitgaliais kvietė Bistrampolio festivalis. Nuo Ramygalos per Miežiškius, Ėriškius, Upytę ir Naujamiestį nusidriekė amatų kelias.

O kur dar folkloro ansamblių šventė ,,Par šilali jojo“, duonos kepėjų susibūrimas "Visur duona su pluta“, Rasų šventė,,Ustronės žolynų laiko brydė“, žolininkių sambūris, Jurginių šventė, kulinarinio paveldo pristatymai, šiaudinių skulptūrų parkas ,,Nuo šiaudinių skulptūrų iki ugnies, edukacinės programos „Grūdo virsmas“, „Duonos kelias“, „Naktigonė“ Miežiškiuose.

Išsipildė Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vedėjos Irenos Seliukaitės žodžiai, kad mažam miesteliui tapti kultūros sostine naudingiau, nei dideliam miestui. Tas šimtas tūkstančių projektui įgyvendinti skirtų litų dideliame mieste būtų išnaudotas vienam grandioziniam renginiui, o čia šitiek iniciatyvų įgyvendinta, tiek žmonių pasidžiaugė. Kitais metais laimėsiantiems projektą bus lengviau, nes ministerija nusprendė iškart išrinkti trejų metų kultūros sostines, kad kultūros žmonėms nebereikėtų verstis per galvą. Liūdina tik tai, kad projekto biudžetas nedidėja, lieka tas pats 100 tūkstančių litų.

Kalėdų Senelis – su tikra barzda

Šalčio neišsigandę ramygaliečiai ir svečiai turėjo progos stebėti iškilmingą kultūros sostinės uždarymo šventę. Būgnus mušančių nykštukų būrys atžygiavo nuo Ramygalos autobusų stoties iki miesto aikštės, kur jau laukė įžiebti paruošta kalėdinė eglė.

“Pamatėme, įsitikinome, kad galime – ir galime ne po vieną, o visi kartu susitelkę, – projekto uždaryme džiaugėsi kultūros sostinės globėjas, Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis. – Ir mums, kurie nežinia ar tų laikų sulauksime, ir tiems, kuriems šiandien nėra nė dešimties, po daugelio metų bus garbė pasidžiaugti, kad teko dalyvauti, kai Ramygala visus metus didžiavosi kultūros sostinės vardu.“

Projekto vėliavą nuleido Ramygalos seniūnas Valdas Chirv, nuo projekto pradžios tituluotas kultūros sostinės meru. Tikrą Kalėdų dvasią į Ramygalą atnešė Kalėdų Senelis – dar be dovanų maišo, bet su tikra barzda.