Teigiama, kad Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pretekstas pertvarkyti šalies savivaldybių teritorijas atsirado, nes rajonų savivaldybių centrai ir įstaigos yra didžiuosiuose miestuose, tai yra svetimų savivaldybių teritorijose. Anot sostinės valdininkų, tai kelia tam tikrų prieštaravimų. Taip yra ir Panevėžyje. Mieste sėdi rajono Savivaldybės administracija, mieste yra Policijos komisariatas, Panevėžio teritorijoje - ir rajono poliklinika.

Pertvarkai: už!

Sostinėje gimusį savivaldybių teritorijų pertvarkymo planą skirtingai vertina Panevėžio miesto ir rajono savivaldybių vadovai.

Atostogaujantį miesto merą vaduojantis Kastytis Vainauskas PB neslėpė, kad Panevėžio valdžia yra už Panevėžio rajono savivaldybės naikinimą ir jos prijungimą prie miesto Savivaldybės. "Raštą, kuriame išsakėme savo poziciją, Lietuvos savivaldybių asociacijai išsiuntėme dar gegužės mėnesį", - teigė miesto vadovas.

Jei Lietuvos valdžia vis dėlto ryžtųsi "apkarpyti" kai kurias šalies savivaldybių teritorijas, ribos keistųsi Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio ir Alytaus savivaldybėse. Panevėžyje, pagal sostinės valdininkų pamąstymus, atsirastų viena savivaldybė. Po šių "apkarpymų" gimtų naujas biurokratinis aparatas - Ramygalos savivaldybė.

Pagal tokį patį scenarijų įvykiai turėtų klostytis sostinėje, Kaune Šiauliuose bei Alytuje. Kai kurių savivaldybių teritorijos pamažėtų, o kitų taptų didesnės.

Miestiečių nuomonė neįdomi

Nors miesto valdžia ir sutiko, kad Panevėžio rajono savivaldybė būtų panaikinta, paklausti panevėžiečių nuomonės nepanoro.

K.Vainauskas neslėpė, kad panevėžiečių nuomonės paklausti nė nebandė. "Teko girdėti, kad kauniečiai, gyvenantys rajone, nėra itin patenkinti būsimais pasikeitimais. Tiesą sakant, nieko keista. Paprastas pavyzdys rajono gyventojams būtų didesni mokesčiai", - teigė vicemeras.

Neprisiminė

Atostogaujantis Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis, išgirdęs klausimą apie savivaldybių skaičiaus ir teritorijų ribų keitimą, nustebo. "Kadangi man atostogos, sunku prisiminti, ar esame gavę prašymą atsakyti, kokia mūsų pozicija. Gal Savivaldybių asociacija ir siuntė jį, gal ir atsakėme. Mano nuomone, planuojamas sujungimas - labai brangus dalykas. Tokie darbai atliekami ne per vieną dieną. Būtina parengti pagrįstą teorinę medžiagą", - įsitikinęs rajono meras.

P.Žagunio nuomone, tokie teritorijų keitimai nereikalingi. "Nemanau, kad tai racionalu. Šiuo metu keisti nieko nereikėtų. Aš už dabartinį rajono Savivaldybės statusą. Galu gale reikia sužinoti rajono žmonių nuomonę. Juk tarnaujame jiems, ir vertėtų su jais apie tai diskutuoti", - svarstė rajono vadovas.

Pertvarkos laikas neaiškus

Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėja savivaldybių administravimo klausimais Vida Ablingienė PB teigė jau surinkusi iš daugumos šalies miestų vadovų reikiamą medžiagą ir ją ketina perduoti VRM. Būtent ši ministerija atsakinga parengti pertvarkos planą. "Bus parengta galimybių studija ir iki 2006 metų pabaigos pateikta Vyriausybei. Kada bus priimti sprendimai, neaišku", - teigė V.Ablingienė.

Galimą savivaldų teritorijų pertvarkymo procesą pristabdė daugiau nei mėnesį Lietuvoje trūkusi Vyriausybės krizė. Valdininkai tikina nežiną, kokia bus naujojo premjero Gedimino Kirkilo nuomonė savivaldybių "apkarpymo" klausimu. Neoficialiomis žiniomis, iš politikos pasitraukęs buvęs Vyriausybės vadovas Algirdas Brazauskas buvo prieš planus pertvarkyti savivaldybių teritorijas.

Raimonda MIKUČIONYTĖ