Jei Vyriausybė vis dėlto nuspręs Panevėžyje palikti tik vieną savivaldybę, o dalį rajonui dabar priklausančių teritorijų perduoti naujai atsirasiančiai Ramygalos savivaldybei, šioji gali tapti Panevėžio rajono dingimo iš administracinio šalies žemėlapio kaltininke. Tačiau kol kas Ramygalos ateities perspektyvos - Panevėžio rajono savivaldybės rankose: per pustrečio tūkstančio gyventojų turintis miestas taptų patrauklesnis investuotojams, jei pavyktų laimėti Panevėžio rajono savivaldybės parengtą "Plyno lauko" investicinį projektą. Ramygalos seniūnas Valdas Chirv sako, jog ramygaliečiai jau dabar pasiruošę stoti į eilę dėl atsirasiančių darbo vietų.

Šiuo metu Lietuvos verslo paramos agentūra toliau vertina Panevėžio rajono savivaldybės pateiktą "Plyno lauko" investicinį projektą. Jei agentūros sprendimas bus palankus, dar šios kadencijos Panevėžio rajono tarybai teks rasti pusantro milijonų litų kofinansavimui.

Pasak Panevėžio rajono savivaldybės Investicijų ir užsienio reikalų skyriaus vyriausiosios specialistės Irenos Stankevičienės, "Plyno lauko" investicinį projektą finansuotų ES Struktūriniai fondai. Projekto vertė yra 15 milijonų litų, tačiau viena iš sąlygų, kad 10 procentų, t.y. pusantro milijono litų, prisidėtų rajono Savivaldybė.

Įgyvendinant projektą tikimasi paskatinti privačias investicijas, darbo vietų kūrimą, padidinti Panevėžio rajono konkurencingumą. Projektas numato sukurti infrastruktūrą prie pat Ramygalos esantiems trims laukams, kurių bendras plotas - 7,4 hektaro.

Šiuo metu netoli "Via Baltica" magistralės esantys sklypai yra tušti. Jei projektą pavyktų laimėti, sklypuose būtų rekonstruojami seni ir tiesiami nauji keliai, klojami vandentiekio, nuotėkų šalinimo ir paviršinių nuotėkų tinklai, nutiesti elektros perdavimo ir ryšių linijos, vidutinio slėgio dujotiekis, atliekami kiti darbai.

Darbo jėgos netrūktų

Anksčiau valstybei priklausantys sklypai dabar yra perduoti panaudos teise Panevėžio rajono savivaldybei. Įrengus infrastruktūrą, komercinės paskirties sklypai būtų nuomojami ilgam laikui (pvz., 99 metams). Manoma, kad minėti sklypai tiktų kurtis įmonėms, logistikos centrams ar prekybos organizacijoms.

I.Stankevičienės teigimu, infrastruktūra numatyta kurti tam, kad sklypai būtų patrauklesni nuomininkams. Jei projektas laimėtų, darbai prasidėtų jau kitais metais ir turėtų būti baigti 2008-ųjų viduryje.

"Ramygala pasirinkta todėl, kad ten yra pakankamai valstybės žemės ir jos nebereiktų išpirkinėti iš privačių asmenų. Didelis privalumas, kad šalia eina "Via Baltica" magistralė. Be to, Ramygaloje yra didelis nedarbas, todėl darbo jėgos netrūktų. Rengdami projektą mes jo nesiejome su tuo, kad Ramygala ateityje gali tapti rajono centru", - PB tvirtino I.Stankevičienė.

Verslininkai domisi

"Ramygaliečiai dar prieš metus buvo atėję pas mane užsirašyti į eilę dėl darbo. Verslininkai taip pat buvo labai susidomėję šiuo projektu", - kalbėdamas apie Ramygalos "Plyno lauko" investicinį projektą sakė Ramygalos seniūnas Valdas Chirv.

V.Chirv nestebino žmonių susidomėjimas, nes vienas iš "Plyno lauko" projektų tikslų - naujos darbo vietos. Šiuo metu, pasak seniūno, minėtuose plotuose yra gyventojų daržai, kurių dauguma nebedirbami.

"Tą žemę nuomodavome metams. Be to, prireikus, nebūtų problemų žemę perkelti kitur - aplink Ramygalą yra apie 300 hektarų laisvos valstybinės žemės. Nors šiuo metu labai daug ramygaliečių išvažiavę užsidirbti į užsienį, tačiau, manau, jie sugrįžtų, jei čia atsirastų darbo. Dirbantieji atvažiuotų ir iš netoliese esančių Vadoklių ar Kėdainių. Dar vienas pranašumas galimoms įmonėms, kad iki 2010-ųjų jau turės būti įrengtas Ramygalos aplinkkelis", - projekto reikalingumu neabejojo V.Chirv.

Įmonių beveik nėra

Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis nesiėmė prognozuoti, ar pavyks laimėti "Plyno lauko" investicinį projektą.

"Ten pinigų žemės išpirkimui nebereikėtų, dalis infrastruktūros jau yra, šalia - elektros pastotė", - sakė P.Žagunis. Jo teigimu, Taryba projektui jau pritarusi.

Ramygaloje, pasak mero, dabar yra apie 2,6 tūkstančio gyventojų. Daugelis jų važinėja dirbti į Panevėžį, nes darbo problema Ramygaloje didelė - ten praktiškai nėra jokių įmonių.

P.Žagunis kol kas negalėjo nieko konkretaus pasakyti ir apie Ramygalos miesto galimybes tapti rajono centru.

"Praėjusį penktadienį to klausėme atvažiavusio Seimo pirmininko Viktoro Muntiano, tačiau konkretaus atsakymo nesulaukėme. Vis dar liekame nežinioje. Iš Vidaus reikalų ministerijos sekretoriaus Algirdo Astrausko sužinojau, kad Lietuvos teritorijų perdalijimo dokumentai yra, tačiau kada jie bus ištraukti iš stalčiaus - neaišku", - apie ne pirmus metus diskutuojamas reformas sakė P.Žagunis.

Rita Skavičienė