Jau 24-ąjį kartą organizuojama respublikinė etnoinstrumentologinė ekspedicija šių metų rugpjūčio 7-10 dienomis vyko Panevėžio rajone. Tai ekspedicija, kuri kasmet vyksta vis kitame rajone, mažame miestelyje ar kaimelyje. Jos metu ekspedicijos vykdytojai susitinka su vietos savamoksliais muzikantais, renka informaciją apie juos, filmuoja ir pan.

Šių metų ekspedicija lankėsi Panevėžio rajono kultūros centruose bei jų padaliniuose. Rugpjūčio 7 d. ekspedicijos nariai lankėsi Nevėžio bendruomenės namuose bei Miežiškių kultūros centre; 8-9 d. – aplankyti Liūdynės, Šilagalio bei Tiltagalių kultūros centrai bei Perekšlių bendruomenės namai. Rugpjūčio 10 d. – ekspedicijos vykdytojai vyko į Raguvos bei Vadoklių kultūros centrus. Likę kultūros centrai neliko nuskriausti, nes jie buvo pakviesti atvykti su savo krašto savamoksliais muzikantais į kaiminystėje esantį kultūros centrą.

Ramygalos kultūros centras dalyvavo rugpjūčio 10-osios dienos priemonėje, kuri vyko Vadoklių kultūros centre. Čia sulaukta garbingų ekspedicijos vykdytojų - tai Lietuvos edukologijos universiteto muzikos katedros docentė daktarė Vida Palubinskienė, tradicinės kapelos “Duja” narys Vaidas Mikutavičius bei trys Lietuvos edukologijos universiteto muzikos katedros studentės.

Ramygalos kultūros centras dalyvauti ekspedicijoje pakvietė tris nuo mažens grojančius armonikomis ir akordeonais Ramygalos senbūvius - Zigmą Šašį, Vilių Murmoką bei Vilių Kielą. Jie dalyvavo kartu su Vadoklių kultūros centro pakviestais muzikantais – Albinu Karpavičiumi (akordeonas), Vytautu Karaliumi (armonika), Rimgaudu Daubaru (armonika), Stanislava Morkūniene (akordeonas), Eugenija Kieviniene bei Nijole Dūdiene (vokalas, akordeonas). Visi šie savamoksliai muzikantai, groti dumpliniu instrumentu išmoko iš savo tėvų, giminaičių, draugų ar net savarankiškai. Didelio ekspeditorių dėmesio sulaukė vadokliečiai Albertas Kisielis, Vadoklių bažnyčioje pademonstravęs velykinio būgno garsus ir vargonininkas Zenonas Marozas, pristatęs vargonų muziką.

Kaip gi vyko ši ekspedicija? Dauguma muzikantų nei neįsivaizdavo kaip tai vyks, ko iš jų bus tikimąsi. Kiekvienas jų nepagrįstai nerimavo ir abejojo savo muzikiniais gebėjimais. Betarpiškas ir profesionalus garbių svečių bendravimas su savamoksliais, pastaruosius greitai nuramino ir privertė atsipalaiduoti bei parodyti ką jie geba.

Muzikantai, turėjo atsakyti į Lietuvos liaudies kultūros centro folkloro poskyrio vyriausiojo specialisto Arūno Lunio sudarytos anketos klausimus. Atsakymai į klausimus leido ekspedicijos vykdytojams “nupiešti” kiekvieno savamokslio muzikanto “kelią”. Pažvelgus į jį buvo aišku: kur, kuo ir kaip žmogus išmoko groti;  kada, kokį ir už kiek įsigijo savo pirmąjį instrumentą; kas grojo ar groja šeimoje šiandiena ir pan.

Vėliau muzikantai ekspeditoriams atskleidė savo muzikinius gebėjimus, kurie buvo fiksuojami diktofonais bei vaizdo kameromis. Iš pirmo karto nepavykus sklandžiai atlikti kūrinio, įrašai buvo kartojami dar ir dar. Pasak ekspedicijos vykdytojų: “nebuvo geresnių ar prastesnių muzikantų, kiekvienas buvo svarbus, reikšmingas ir naudingas savo žiniomis, pasakojimais ir muzikiniu atlikimu”. 

Ši reikšminga ekspedicija, įeisianti į Panevėžio krašto muzikinę istoriją, davė kūrybinio peno ne tik ekspedicijos vykdytojams, bet ir dalyviams. Tikimasi, kad surinkta informacija virs įrašais diskuose, aplankuose ir taps neįkainuojamomis vertybėmis ateities kartoms.

Ramygalos ir Vadoklių kultūros centrai nuoširdžiai dėkoja Panevėžio rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto vyresn. specialistei Linai Daubarienei už suteiktą galimybę dalyvauti šioje ekspedicijoje.