Ramygalą paversti rajono centru trokštantys ramygaliečiai savo idėjos neapleidžia ir nesnaudžia – sekmadienio popietę visi Ramygalos savivaldybės įkūrimo klausimais besidomintys gyventojai turėjo progą susipažinti su realiomis įkūrimo galimybėmis, istorija ir procesu. Ramygaliečius ir miestelio svečius aplankė Lietuvos vidaus reikalų viceministras Regimantas Čiupaila ir Panevėžio rajono savivaldybės vicemeras Vytautas Gritėnas. Susirinkusieji vieningi buvo vienu klausimu – savivaldybės įkūrimo procesas jau prasideda.

Laukia dideli darbai

Vidaus reikalų viceministras į Ramygalos kultūros centro salę sugužėjusiems gyventojams patvirtino, jog kuriant savivaldybę „cirko nebus“. „Užduotis laukia labai rimta. Mums yra vienodai brangios visos savivaldybės. Atvažiavau čia tam, kad jus agituočiau“, – teigė R.Čiupaila. Pasak viceministro, Ramygala rajono centru gali tapti 2011 metais – iki tol laukia ilgas dideliais darbais grįstas kelias. „Labai daug kas nuo jūsų pačių priklauso. Procesas prasidėjo: jūs kreipėtės, mes paruošėme gyventojų apklausai reikalingus dokumentus. Jeigu gyventojai bus aktyvūs, dalyvaus rugsėjį-spalį vyksiančioje apklausoje, gavus Seimo patvirtinimą, nuo kitų metų prasidėtų trejus metus truksiantys pasiruošimo darbai, o 2011 metų pavasarį – rinkimai. Savivaldybė būtų įkurta“, – kalbėjo R.Čiupaila.

Valdžios atstovas pripažino, jog 1961 metais buvo panaikintos kone visos mažesnės savivaldybės ir nuo tų metų ne kažin kas keitėsi. Tačiau pagal Vyriausybės patvirtintą Teritorijos administracinių vienetų sistemos tobulinimo koncepcijos veiksmų planą, Ramygala tapti centru gali kartu su kitais vienuolika miestų: Kuršėnais, Ariogala, Nemenčine, Pabrade, Kalveliais, Vilkija, Eišiškėmis, Salantais, Jieznu, Kybartais, Jašiūnais. „Apklausa vyko penkiuose miestuose, iš jų trijuose nebuvo įskaityta dėl per mažo dalyvavusių žmonių skaičiaus“, – tvirtino R.Čiupaila.

„Šiuo metu pagal vidutinį savivaldybių gyventojų skaičiaus vidurkį Europoje pačios didžiausios savivaldybės yra Lietuvoje. Vidutiniškai joms priklauso 57 tūkstančiai gyventojų. Šį skaičių sumažinus, būtų daug glaudesnis valdžios ir gyventojų ryšys. Tikiu, kad Pabradė ir Ariogala įsteigs savivaldybę, nes žmonės aktyvūs. Kaip bus kitur, dar neaišku“, – teigė viceministras.

Mažai išsilavinusių žmonių

R.Čiupailos nuomone, per ketverius metus reikėtų suderinti ir išspręsti daugybę su savivaldybės įkūrimu susijusių reikalų ir problemų: aktualūs ne tik finansiniai dalykai, bet ir susisiekimas, ribų nustatymas, lėšų, skolų paskirstymas, teisių aktai, centrui reikalingų įstaigų įkūrimas. „Lietuvių tauta turi suvalkietišką sindromą, bet ar šis žaidimas duos naudos? Yra gražūs siekiai, bet visų pirma svarbu ekonominis pajėgumas. Yra apie 120 centriukų, kurie galėtų turėti savivaldybes. Pusė jų turi, kita pusė galėtų pretenduoti. Iš visų savivaldybių tik dvi išsilaiko savomis lėšomis – Vilniaus ir Klaipėdos. Norų yra daug, teisės tos pačios, tačiau galimybės skiriasi“, – kalbėjo valdžios atstovas.

Išvardindamas kriterijus R.Čiu-paila teigė, jog Ramygala savivaldybei įkurdinti turi pakankamą gyventojų skaičių. „Reikia ne mažiau kaip 15 tūkstančių. Pas jus panašiai tiek ir yra. Centras yra viena iš silpniausių Ramygalos vietų – galbūt du tūkstančiai gyventojų į jį susiburs po kelerių metų. Kaip ir visur, pas jus egzistuoja migracija į užsienį, Vilnių, Panevėžį ir kitus didžiuosius miestus. Viena iš didžiausių problemų yra ta, jog Ramygaloje yra labai mažai gyventojų, turinčių aukštąjį išsilavinimą, – tik trys šimtai trisdešimt iš penkiolikos tūkstančių. Žinoma, įkūrus savivaldybę jų daugėtų, nes centras traukia, valdžia tampa magnetu. Be to, palyginti su Kuršėnais, kurie iš maždaug šimto Lietuvoje esančių miestų yra dvidešimt penkti sąraše pagal dydį, Ramygala yra tik aštuoniasdešimt pirma“, – tvirtino vicemeras.

Justė BRIEDYTĖ