Jei Seimo valdančiajai daugumai pritars koalicijos partneriai, Lietuvoje šalia dabar veikiančių 60 atsiras dvi naujos savivaldybės. Pirmadienį vykusiame ministrų kabineto posėdyje vidaus reikalų ministras Regimantas Čiupaila pateikė projektą, kuriame numatoma iki 2011 metų įkurti Ariogalos ir Pabradės savivaldybes. Apie galimybę steigti Ramygalos savivaldybę nebeužsimenama.

Anksčiau Vidaus reikalų ministerijos parengtoje galimybių studijoje buvo numatyta įkurti dvylika naujų savivaldybių. Norint sužinoti tose teritorijose gyvenančių žmonių nuomone buvo surengtos apklausos, tačiau daugumoje rajonų sulaukta neigiamos gyventojų nuomonės.

Gyventojai nebuvo aktyvūs

Praėjusių metų lapkričio 11 dieną Panevėžio rajone ir Kėdainių rajono Truskavos seniūnijoje Vidaus reikalų ministerijos inicijuota apklausa parodė, kad gyventojai nenori naujos Ramygalos savivaldybės ir kad nemaža rajono dalis būtų prijungta prie Panevėžio. Tik seniūnijų centruose rengtoje apklausoje dalyvavo mažiau kaip 20 procentų rinkimų teisę turinčių gyventojų, o kai kuriose seniūnijose aktyvumas nesiekė nė 10 procentų.

Apklausoje Panevėžio rajono Ramygalos, Krekenavos, Raguvos, Vadoklių, Upytės ir Kėdainių rajono Truskavos seniūnijų gyventojų buvo klausiama, ar jų gyventojai pritaria naujos Ramygalos savivaldybės steigimui. Panevėžio rajono Panevėžio, Karsakiškio, Miežiškių, Smilgių, Naujamiesčio ir Smilgių seniūnijų gyventojai turėjo atsakyti į klausimą, ar jie sutinka, kad minėtos teritorijos būtų prijungtos prie Panevėžio miesto.

Už savivaldybę - tik Ramygala

Apklausa parodė, kad Ramygalos apylinkėse iš 13103 balsavimo teisę turinčių gyventojų apklausoje dalyvavo 3211 piliečių, arba 24,5 procento. Kad būtų steigiama Ramygalos savivaldybė, pritarė vos 629 apklausoje dalyvavę žmonės (19,6 proc.). Prieš permainas pasisakė 2582 apklaustieji (80,4 proc.).

Kaip ir tikėtasi, tik Ramygalos seniūnijos gyventojai pritarė naujos savivaldybės steigimui. Tačiau apklausoje dalyvavo vos 18,6 procento balsavimo teisę turinčių seniūnijos gyventojų ir 96,8 iš jų pritarė naujai Savivaldybei.

Truskavos seniūnijoje apklausoje dalyvavo 46,8 procento rinkėjų ir 99,3 procento iš jų pasisakė prieš atskyrimą nuo Kėdainių rajono. Krekenavos seniūnijoje apklausoje dalyvavo 23,9, Raguvos - 40,9, Upytės - 23,7, Vadoklių - 9,0 procento rinkimų teisę turinčių gyventojų ir tik Vadokliuose 12,3 procento apklaustųjų pasisakė už savarankišką Ramygalos savivaldybę. Kitose seniūnijose pritariančiųjų buvo tik 0,3-0,5 procento.

Nenorėjo tapti panevėžiečiais

Dar mažiau aktyvūs buvo Naujamiesčio, Karsakiškio, Velžio, Miežiškių, Smilgių ir Panevėžio seniūnijų gyventojai. Iš 23920 balsavimo teisę turinčių rinkėjų apklausoje dalyvavo tik 1774 gyventojai (7,42 proc.). Šešių seniūnijų prijungimui prie Panevėžio pritarė vos 62 žmonės (3,5 proc.), o likusieji buvo prieš permainas. Panevėžio seniūnijoje savo nuomonę pareiškė 302, Karsakiškio - 142, Miežiškių - 210, Naujamiesčio - 378, Smilgių - 249, Velžio - 493 žmonės. Net priemiestinėje Velžio gyvenvietėje tik 5,5 procento apklaustųjų pareiškė norą tapti miestiečiais.

Apklausos rezultatai buvo nuvežti į Vidaus reikalų ministeriją, ir dabartinis ministerijos siūlymas kurti tik dvi - Ariogalos ir Pabradės - savivaldybes rodo gyventojų lūkesčius. Tai reiškia, kad Ramygalos iniciatyvinės grupės reikalavimas steigti naują savivaldybę sužlugo.

Daugiau galių seniūnijoms

Ramygalos seniūnijos seniūnas Valdas Chirv aiškino, kad kol kas nežinantis, ar gyventojai pritars ministerijos nuostatoms, tačiau, anot jo, jau pati apklausa parodė, kad žmonėms permainų nereikia. Seniūno teigimu, tik Ramygalos seniūnijos gyventojai balsavo už savivaldybės steigimą, o visų kitų seniūnijų gyventojai buvo kategoriškai prieš naujoves.

Tačiau V.Chirv nuomone, naujos Ramygalos savivaldybės nelabai norėjo ir patys ramygaliečiai, nes iš 2200 balsavimo teisę turinčių gyventojų apklausoje dalyvavo tik apie pusę tūkstančio. „Ramygaliečiams savivaldybė vietoje būtų buvusi geriau, tačiau kitiems - blogiau, - aiškino seniūnas. - Tačiau manyčiau, kad, užuot kūrus naują savivaldybę, geriau daugiau galių suteikti seniūnijoms ir paslaugas priartinti prie gyventojų. Dabar jau seniūnijoje deklaruojami pasėliai, registruojamos mirtys, deklaruojama gyvenamoji vieta. Dar reikėtų seniūnijoms leisti registruoti gimimus, vykdyti kitas funkcijas, ir žmonės daugumą reikalų susitvarkytų vietoje.“

Savivalda neturi tapti rezervatu


Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis pritarė Vyriausybės siūlymui atsisakyti steigti Ramygalos savivaldybę, tačiau jis sakė nesiryžtantis spėlioti, ką Vyriausybė sumąstys ir ką darys ateityje. Mero teigimu, atlikta apklausa parodė, kad žmones tenkina nusistovėjusi tvarka ir jie nebenori permainų.

„Seniai sakiau, kad jei savivalda bus kuriama pagal žmonių nuomonę, tai ir bus savivalda, o jei administraciniai teritorijų perskirstymai bus nuleidžiami iš viršaus, tai jau bus nebe savivalda, o rezervatai“, - sakė P.Žagunis.

Mero įsitikinimu, ramygaliečiams savivaldybė būtų gerai, tačiau kitų teritorijų gyventojams normalią savivaldą sukurti būtų neįmanoma arba tam būtų reikalingi milžiniški pinigai.

P.Žagunio žodžiais, kuriant naują savivaldybė turi būti numatyta plėtra, būtų žmonių ir specialistų potencialas, kitos galimybės, o Ramygaloje, turinčioje 1800 gyventojų, vargu ar tai įmanoma. Juk net toks miestas, kaip Kuršėnai, savivaldos nenori.

Pasiduoti neketina

Vienas iš Ramygalos savivaldybės steigimo iniciatorių Panevėžio miesto Tarybos narys, tačiau Ramygaloje tebegyvenantis Dainius Ožalas Vyriausybės siūlymą vertino blogai ir teigė, kad veikiausiai esantieji valdžioje išsigando. Nepaisant apklausos rezultatų ir gyventojų nuomonės, D.Ožalas buvo įsitikinęs, kad Ramygalos savivaldybė turi būti, o ji nesteigiama tik išsigandus permainų ir prieš rinkimus galimo šurmulio.

Ramygalietis tvirtino, kad dar ne viskas baigta ir į Vyriausybę bus galima kreiptis pasibaigus Seimo rinkimams. Be to, anot D.Ožalo, ramygaliečiai dar kartą ketina vykti pas ministrą R.Čiupailą ir išsakyti savo argumentus, kad paskui nereikėtų pavydėti ariogaliečiams ar pabradiečiams.

Dienraštis "Panevėžio balsas"